Suomen krikettimaajoukkueen miehistö on nimetty kesäkarsintojen perusteella. Hollannissa 29.8.-4.9.2018 T20-pelimuodon MM-karsinnoissa Suomi kohtaa muun muassa Italian, Belgian ja Espanjan. Krikettikarhut ovat saaneet huomattavaa kannustusta kansainväliseltä krikettiyhteisöltä ja lajilegendoilta.
T20 MM-karsintoihin lähtevässä Suomen 14-henkisessä joukkueessa pelaavat:
- Nathan Collins, kapteeni (Stadin ja Keravan Krikettiseura/SKK)
- Vanraaj Padhaal, varakapteeni (Empire CC)
- Jonathan Scamans, sieppari (SKK)
- Tatu Vehviläinen, sieppari (SKK)
- Tonmoy Saha (Bengal Tigers CC)
- Maneesh Chauhan (Helsinki CC)
- Peter Gallagher (SKK)
- Mahesh Tambe (Turku United CC)
- Aravind Kumar Mohan (Turku United CC)
- Hariharan Dandapani (Turku United CC)
- Rubal Pathak (SKK)
- Shoaib Tahir Qureshi (Southern Stars CC)
- MD Nurul Huda (Bengal Tigers CC)
- Aniketh Pusthay (Helsinki CC)
Nimetty maajoukkue on saanut kannustusta kansainvälisiltä krikettivaikuttajilta, kuten Englannin maajoukkuetta kipparoineelta Alec Stewartilta sekä yhdeltä englantilaisen kriketin vaikutusvaltaisimmilta mieheltä, muun muassa Englannin krikettiliiton antikorruptiovaliokunnassa vaikuttavan ja kouluissa pelattavan kriketin etujärjestön, Cricket Foundationin toimitusjohtaja, Wasim Khanilta.
”Hollannin karsinnat ovat olleet jo yli vuoden tähtäimessämme. Se on tärkeä tapahtuma sekä lajiliitollemme että pelaajille. Tämä luo pelaajille paineita kehittyä. Pystymme tarjoamaan myös nuorille lajiin pariin tuleville loistavia esikuvia. Vaikka kriketti on marginaalilaji Suomessa, se on toiseksi suurin laji maailmalla heti jalkapallon jälkeen. Kriketti avaa jalkapallon tapaan mahdollisuuksia maailmalla”, toteaa Suomen krikettiliiton puheenjohtaja Andrew Armitage.
”Nimetty joukkue on sekoitus nuorta voimaa ja kokenutta pelisilmää. Joukkueen henki on erittäin korkealla. Olemme karsintojen musta hevonen, se antaa hyvän iskumahdollisuuden pelaajillemme. Saamamme kannustus lajilegendoilta, kuten Englannin maajoukkueen ex-kapteenilta Alec Stewartilta ja itse Wasim Khanilta, on ollut huikea lisä nostattamaan joukkuehenkeä”, toteaa liiton toiminnanjohtaja Maija Scamans.
T20 MM-karsinnat pelataan Hollannissa 29.8.-3.9.2018, 18 joukkuetta on jaettu 3 ryhmään. Suomi pelaa ryhmässä B:
Ryhmä A: Itävalta, Portugali, Saksa, Kypros, Ranska ja Tanska
Ryhmä B: Italia, Espanja, Isle of Man, Belgia, Jersey ja Suomi
Ryhmä C: Gibraltar, Guernsey, Ruotsi, Tsekin tasavalta, Israel ja Norja
Kaikki MM-karsintapelien aikataulut löytyvät tästä linkistä: https://www.icc-cricket.com/mens-schedule/calendar
Linkit turnauksen tarkempiin aikatauluihin ilmesytvät pian.
Yhteystiedot:
Andrew Armitage, p. 050 3237099 tai fcachairman@cricketfinland.com
Maija Scamans, p. 050 5719578 tai maija.scamans@cricketfinland.com